Den personlige uddannelses- og jobplan

Den personlige uddannelses- og jobplan

Få relevante metoder til at afklare og dokumentere egne kompetencer samt beskrive egne ønsker og faglig kunnen i forhold til et omskifteligt arbejdsmarked.

Den personlige uddannelses- og jobplan

På kurset lærer du om

Vil du gerne have struktur og overblik over dit arbejdsliv til dato for at kunne spotte mulighederne i nye brancher eller behovet for kompetenceudvikling i egen branche? Eller er du i tvivl om, hvad du allerhelst vil satse på, og har du erfaring fra mange forskellige brancher, så kan dette kursus være noget for dig.

På kurset får du hjælp og inspiration til at dokumentere dine kompetencer. Overordnet handler kurset om at finde summen af nuværende kompetencer og forøge værdien ved målrettet at gå efter job/uddannelse, der matcher dine kompetencer.

Dit og virksomhedens udbytte

Et arbejdsmarked i konstant forandring kræver, at du til stadighed har en opdateret ”værdi”. Har du arbejdet i flere brancher og været på et utal af kurser? Er du lidt i tvivl om, hvad du egentlig kan, og hvad du allerhelst vil arbejde med fremadrettet? På dette kursus får du overblikket over dine kompetencer og de fremtidsudsigter, der ligger på både arbejdsmarked- og uddannelsesområdet.

Målgruppe

Den personlige job- og uddannelsesplan er for dig, der gerne vil have struktur på dit arbejdsliv med henblik på at spotte udvikling i egen branche eller potentialer i nye brancher. 
Diplom fra udbyder godkendt af undervisningsministeriet

IBC har stået for handelsuddannelser i over 150 år og er Danmarks største udbyder af arbejdsmarkedsuddannelser. Det er din garanti for, at danske arbejdsgivere kender kvaliteten og niveauet af din viden. Moduler på en arbejdsmarkedsuddannelse bliver afsluttet med en test, som er godkendt af undervisningsministeriet og uddannelsesnævnet.


Maden på IBC er en del af den gode oplevelse

Maden på IBC er en del af oplevelsen, og du har mulighed for at købe morgenmad, frokost og eftermiddagskage i caféen. Vores forplejning består af kvalitetsråvarer, så du dagen igennem kan blive fyldt med masser af energi, har større koncentrationsevne og er læringsparat. Du er hele dagen velkommen til at tage for dig af frisklavet kaffe, forskellige slags te samt vand ved drikkevarestationen i caféen.


Tæt på offentlig transport og gode hoteller

I Kolding afholdes kurser i et nyt kursuscenter på Skamlingvejen 32 i Kolding, som ligger tæt på både offentlig transport og overnatningsmuligheder. Hvis du har brug for overnatning, kan du gøre din uddannelse til en miniferie med et dejligt hotelophold.


Tilskudsordninger og støtte til arbejdsmarkedsuddannelse

Der findes en række muligheder for tilskud og støtte til denne arbejdsmarkedsuddannelse (AMU). Hvis du er faglært eller ufaglært, bør du undersøge muligheden for kompensation for tab af løn. Har du en videregående uddannelse fra fx seminariet eller universitet, bør du undersøge muligheden for tilskud gennem en kompetencefond. Spørg din fagforening, tillidsrepræsentant eller HR-afdeling, hvilke muligheder du har.

Som arbejdsgiver kan virksomheden tilbyde en medarbejder efteruddannelse med Voksen- og Efteruddannelsesstøtte (VEU). Det er en økonomisk støtte, der gives som refusion til arbejdsgiveren for at undvære medarbejderen. Kontakt IBC’s vejledere for rådgivning.

Denne erhvervsrettede arbejdsmarkedsuddannelse er officielt anerkendt og delvist finansieret af Undervisningsministeriet.

Har du en videregående uddannelse fra fx et seminarium eller et universitet, skal du betale det fulde deltagergebyr.

Faglærte og ufaglærte kan få tilskud til arbejdsmarkedsuddannelser, og der kan også være mulighed for at søge tilskud til transport, kost og logi samt kompensation for tabt løn.

Er du selvstændig, kan du også søge om refusion, hvis du tilhører AMU’s målgruppe, dvs. at du er faglært eller ufaglært. Læs mere om Voksen- og Efteruddannelsesgodtgørelse.

Vi tager forbehold for prisændringer som følge af ministerielle tiltag.

På arbejdsmarkedsuddannelserne indgår der en prøve i hvert fag. Prøven består af case-baserede spørgsmål, som typisk indgår som en del af undervisningen i løbet af dagen. Tanken er, at alle, der har deltaget aktivt i undervisningen, består prøven. Hvis du ikke har bestået en prøve, kan du uden problemer tage den om.

Flere praktiske informationer om AMU-prøver

Er I mange der skal have et kompetenceløft, kan I også få et virksomhedskursus, hvor vi tilpasser kurset til din virksomhed og jeres konkrete behov. IBC er godkendt af undervisningsministeriet, og derfor kan vi tilbyde uddannelser til særligt fordelagtige priser. Vi sørger for, at din virksomhed udnytter de økonomiske ressourcer, der kan hentes ind fra fx kompetencefonde eller voksen- og efteruddannelsesstøtte (VEU). Dette kræver uddannelsesplanlægning, og det er en service som IBC tilbyder din virksomhed. Virksomhedskurser kan afholdes hos IBC eller i din virksomhed.


Kontakt koordinator
Jannie Bruerberg Holm

+45 7224 1764
Mail: jbho@ibc.dk

Målgruppe: Personer, der opfylder AMU-lovens bestemmelser om målgrupper, har adgang til uddannelsen.

Beskrivelse: Efter gennemført kursus har deltageren:
Indsigt i mulighederne i det offentlige uddannelsessystem, herunder brug af IKV/RKV, og kan planlægge eventuel videre uddannelse.

Efter gennemført kursus kan deltageren:
Anvende relevante metoder og værktøjer til at afklare og dokumentere egne kompetencer, f.eks. www.minkompetencemappe.dk.
Beskrive egne ønsker, potentialer og udviklingsområder i forhold til nuværende eller fremtidige job på et arbejdsmarked i stadig forandring.
Vurdere, hvordan egne kompetencer kan bruges i en ny job- og branchesammenhæng.
Formidle egne kompetencer ved en ansættelsessamtale eller kompetenceudviklingsbehov ved en medarbejderudviklingssamtale (MUS).

Fagnummer: 47632 Den personlige uddannelses- og jobplan Varighed 2 dage Faglærte og ufaglærte får tilskud. AMU-pris: DKK 436,00 Pris: DKK 1.385,10
Løbende optag
Den personlige uddannelses- og jobplan
Kolding og Aabenraa
2 dage E-læring i Kolding eller Aabenraa
Bodil Søllingvraa
Personalechef hos Meldgaard Holding A/S
”Det digitale e-læringscenter er et meget fleksibelt kursustilbud, fordi du har mulighed for at deltage i et kursus med få dages varsel, og der er ikke krav om et bestemt antal deltagere. Du kan derfor være sikker på, at alle kurserne bliver afholdt.

Vi er også meget tilfredse med det brede udbud af kurser, IBC tilbyder. Det giver os helt nye muligheder for at uddanne vores medarbejdere."

E-læring på IBC i Kolding eller Aabeenraa

Kurset gennemføres som e-læring, hvor du arbejder selvstændigt med opgaver, tekster, lyd og video på computer. Undervisningen foregår i vores digitale læringscenter, hvor en konsulent er til stede og vejleder dig gennem hele forløbet.

Du kan tage kurset i vores lokaler på IBC i Aabenraa eller Kolding. Forløbet er ikke traditionel klasseundervisning, men fleksibel læring, hvor du arbejder i dit eget tempo og på de dage, der passer dig.

Ønsker du i stedet e-læring med fjernundervisning, kan du læse mere om den mulighed her.

E-læring på IBC

Kolding og Aabenraa
Tid: 08.00-15.25
Startdato:Løbende optag
Varighed: 2 dage
Priser
Faglærte og ufaglærte får tilskud. AMU-pris:
DKK 436,00
Pris (momsfrit):
DKK 1.386,00

Brug for vejledning?

Tina Brunebjerg
Vejleder
+45 2528 4120
tibr@ibc.dk
Kursusagent
Modtag en e-mail når der oprettes nye hold på dette kursus!